Diabēts

Cukura diabēta pacientiem organisma spēja ražot insulīnu vai to pareizi lietot ir traucēta, tāpat ir grūtības regulēt glikozes vai cukura līmeni asinīs. Vesels aizkuņģa dziedzeris, reaģējot uz ķermeņa vajadzībām, izdala precīzu daudzumu ātras iedarbības insulīna. Insulīns ir nepieciešams, lai ķermenis varētu izmantot glikozi enerģijas iegūšanai.
 
Kad ēdat pārtiku, ķermenis visus ogļhidrātus un cietes sašķeļ glikozē, kas ir ķermeņa šūnu galvenā degviela. Insulīns no asinīm glikozi nogādā šūnās. Stāvoklis, kad glikoze uzkrājas asinīs nevis nonāk šūnās, var izraisīt diabēta komplikācijas.

I tipa cukura diabēts

I tipa diabētu parasti diagnosticē bērniem un jauniem pieaugušajiem. I tipa diabēta gadījumā organisms neražo insulīnu. Šī slimības forma skar tikai 5% – 10% cilvēku ar cukura diabētu. I tipa cukura diabēts pašlaik ir neārstējams, taču to var kompensēt ar precīzu mākslīgā insulīna terapiju. Ar insulīna terapijas un citu ārstēšanas līdzekļu palīdzību pat mazi bērni ar I tipa cukura diabētu var iemācīties kontrolēt savu stāvokli un dzīvot ilgu, veselīgu, laimīgu dzīvi.

II tipa cukura diabēts

II tipa cukura diabēts rodas, ja ķermenis ražo nepietiekami daudz insulīna vai šūnas nespēj to uzņemt. II tipa diabēts ir visizplatītākā diabēta forma, tas sastāda 90% – 95% no visiem diagnosticētajiem gadījumiem. Dažām cilvēku grupām ir lielāks II tipa diabēta attīstības risks nekā citām.
 
Jāņem vērā, ka II tipa diabētu var izraisīt neveselīgs uzturs un neaktīvs dzīvesveids. Ja II tipa cukura diabētu atklāj agrīnā stadijā, to bieži var ārstēt mainot uzturu un palielinot fizisko aktivitāti. Ja to neārstē, tad arī II tipa cukura diabēta pacientam rezultātā varētu būt vajadzīga mākslīgā insulīna terapija.

Gestācijas diabēts

Grūtniecības laikā – parasti ap 24. nedēļu – daudzām sievietēm, kurām ir augsts glikozes līmenis asinīs, attīstās gestācijas diabēts. Grūtniecības diabēta diagnoze nenozīmē, ka diabēts ir bijis pirms bērniņa ieņemšanas vai ka diabēts attīstīsies pēc dzemdībām. Pēc grūtniecības glikozes līmenis parasti normalizējas, bet, ja to neārstē, var rasties kaitējums mazulim.